Ceramiczny czy ze stali nierdzewnej – jaki wybrać garnek do gotowania na parze?

W ostatnim czasie gotowanie na parze jest bardzo popularne. Pozwala ono zachować walory odżywcze oraz naturalny kolor poszczególnych produktów. Garnek do gotowania na parze pozwala bardzo szybko przygotować zdrowy obiad dla całej rodziny.

Garnki do gotowania na parze a przyrządzanie zdrowych posiłków

Garnki służące do gotowania na parze od NETtrading to proste naczynia składające się z pojemnika, który wypełnia się wodą oraz sitka i pokrywki. Na sitku umieszcza się te produkty, które mają być przyrządzone.

Wysokiej jakości garnki posiadają więcej niż jeden poziom. Dzięki temu z ich pomocą można jednocześnie przygotować obiad składający się z kilku składników np. ziemniaków, warzyw oraz mięsa. Takie potrawy są nie tylko pyszne, lecz także bardzo zdrowe.

Do ich przyrządzenia nie używa się tłuszczu, zatem są one doskonałym pożywieniem dla wszystkich osób dbających o figurę.

garnki do gotowania na parze

Czym charakteryzują się garnki ze stali nierdzewnej?

Garnek do gotowania są tworzone z różnorodnych tworzyw. Najbardziej popularne są naczynia wykonane ze stali nierdzewnej.

Do ich istotnych zalet można zaliczyć trwałość oraz długie utrzymywanie temperatury. Ponadto garnki wykonane z tego tworzywa są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz przypalenia.

Czy warto kupić garnek ceramiczny do gotowania na parze?

Na rynku nie brakuje też garnków do gotowania na parze wykonanych z ceramiki. Charakteryzują się one tym, że są cięższe od naczyń wykonanych ze stali nierdzewnej.

Ponadto są one nieodporne na uderzenia. W razie upadku na ceramicznym naczyniu mogą pojawiać się opryski lub może się ono rozprysnąć na mnóstwo kawałków.

Z kolei istotną zaletą ceramicznego naczynia są walory estetyczne. Naczynie to bowiem bardzo pięknie się prezentuje. Ponadto bardzo długo trzyma wysoką temperaturę oraz można je z powodzeniem stosować na płytach indukcyjnych.