Czyściki do zębów — zalecenia dotyczące prawidłowego użytkowania

Czyszczenie zębów jest codzienną, znaną procedurą, a obecnie oferowana jest szeroka gama narzędzi do jej przeprowadzenia. Najpopularniejsze są szczoteczki do zębów i pasty oczyszczające, wiele osób zwracających uwagę na dobrą higienę używa nici dentystycznej, ale są też czyściki do zębów, które pomagają w czyszczeniu przestrzeni między zębami.

Czyściki międzyzębowe — co to jest?

Szczególnie staranne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych jest konieczne u osób noszących aparaty ortodontyczne lub konstrukcje ortopedyczne. Nie jest możliwe oczyszczenie szczoteczką boków zębów, które są blisko siebie. A powierzchnia boków zębów wynosi do 40% całkowitej powierzchni zęba. Aby usunąć resztki pokarmu i pozbyć się płytki nazębnej na powierzchniach bocznych, często stosuje się wykałaczki (drewniane patyczki ze spiczastymi końcami) lub mocne nici dentystyczne (floss). Nowe technologie trafiły również do stomatologii. Z tym zadaniem bez problemu poradzą sobie irygatory, które czyszczą usta strumieniem wody pod ciśnieniem. Jednak po pierwsze są to urządzenia stacjonarne, a po drugie, ze względu na wysoki koszt, nie są jeszcze powszechnie stosowane.

Czyściki międzyzębowe są bardziej przystępne cenowo. Z ich pomocą można wyczyścić szczeliny między zębami i wszelkie wgłębienia. Dodatkowo włosie delikatnie masuje dziąsła, zwiększając krążenie krwi. Aby dobrać czyściki do zębów i uniknąć dyskomfortu podczas jej używania, należy skonsultować się z dentystą. Dentysta oceni stan zębów, dokona niezbędnych pomiarów i zaleci odpowiedni model w zależności od potrzeb. Podczas zakupów szukaj produktu od renomowanego i uznanego producenta. Pozwoli to uniknąć reakcji alergicznych i stanów zapalnych w jamie ustnej.Czyściki dostępne są w zestawie z główkami (pędzlami) i uchwytem. 

Czyściki cylindryczne dobrze czyszczą najwęższe szczeliny, łatwo je zgiąć i wniknąć w najbardziej odległe miejsca. Czyściki do zębów w kształcie stożka przeznaczone są do szerokich szczelin (takie czyściki znajdziemy np. na https://a-manada.pl/czysciki-miedzyzebowe). Często spotykane są zestawy asortymentowe, w skład których wchodzi kilka czyścików o różnej wielkości i kształcie.

Zalecenia dotyczące prawidłowego użytkowania czyścików

  • Delikatnie wprowadzić czyścika do szczeliny między zębami prostopadle do powierzchni zębów, aż przejdzie i pojawi się po przeciwnej stronie;
  • Wykonuj ruchy posuwisto-zwrotne lub obrotowe;
  • Czyszczenie czyścikiem do zębów odbywa się bez użycia pasty do zębów;
  • Po oczyszczeniu każdej przestrzeni międzyzębowej należy opłukać czyściki pod bieżącą wodą;
  • Po zakończeniu procedury czyszczenia należy ponownie opłukać czyściki i przykryć je nakrętką.