Dlaczego kopalnia soli w Wieliczce jest tak często odwiedzana przez turystów?

Kopalnia soli w Wieliczce to obowiązkowy punkt wszystkich wycieczek w województwie małopolskim. Można tam łatwo trafić z Krakowa, które oddalone jest zaledwie o 15 kilometrów. Wycieczkę do Wieliczki organizują liczne firmy na terenie miasta, dlatego warto odwiedzić stronę seekrakow.com. Dlaczego trzeba wybrać się do słynnej kopalni soli? 

Dlaczego kopalnia soli w Wieliczce jest tak popularna? 

Kopalnia soli w Wieliczce to według wielu rankingów najciekawsze miejsce do zwiedzenia w Polsce. Opinie tego typu nie biorą się znikąd. Rocznie kopalnię odwiedza nawet milion turystów. Sól była tu wydobywana jeszcze w XIII wieku, dlatego jest to obiekt o silnym znaczeniu historycznym. Trasa turystyczna obejmuje tutaj takie atrakcje jak: 

  • Kaplica Św. Antoniego 
  • Komora Mikołaja Kopernika
  • Kaplica Św. Kingi 
  • Muzeum Żup Krakowskich 
  • Pochylnia Prinzinger 

Obejście wszystkich miejsc w kopalni soli w Wieliczce może zająć nawet cały dzień. Można w niej znaleźć mnóstwo rzeźb, które przedstawiają np. „Ostatnią Wieczerzę” albo Johanna Goethego. Najbardziej popularna jest Kaplica Św. Kingi, gdzie znajdują się jej relikwie. Umiejscowiona jest 100 metrów pod ziemią i ma aż 50 metrów długości. Zdobią ją płaskorzeźby oraz efektowne żyrandole. 

Wieliczka
https://www.seekrakow.com/entertainment/wieliczka-salt-mine/

Historia kopalni soli w Wieliczce 

Kopalnia w dawnych czasach należała do żup krakowskich, czyli słynnego przedsiębiorstwa wydobywczego. Jej własnością była również kopalnia z Bochni. Sole pochodzą jeszcze z czasów miocenu. W XX wieku kopalnia soli w Wieliczce była coraz częściej wykorzystywana w celach turystycznych. Została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego Unesco. Już w 1951 roku powstało tu muzeum żup krakowskich, które przedstawia ciężką pracę górników z dawnych czasów.