Ile kosztują figurki kolekcjonerskie?

Wszelkiego rodzaju przedmioty kolekcjonerskie mogą osiągać bardzo wysokie ceny w handlu, zwłaszcza jeśli sprzedawca będzie świadomy ich wartości. Niekiedy spotyka się też sytuację wręcz przeciwną – oryginalne i rzadkie eksponaty można kupić praktycznie za bezcen.

Początki zbierania figurek kolekcjonerskich


Początek kolekcji z reguły nie wiąże się ze zbyt dużym wydatkiem. Niekiedy pierwsze egzemplarze można nabyć przy okazji, chociażby jako załącznik do czasopisma. Figurki kolekcjonerskie dotyczące modnych w danym czasie postaci z gier lub filmów przez większość osób mogą być kojarzone z zabawkami dla dzieci.

Kupuje się je często zupełnie przypadkiem, ale jeśli ktoś złapie w tym momencie „bakcyla”, prawdopodobnie zacznie systematycznie rozbudowywać swoją kolekcję. Dużo podstawowych egzemplarzy figurek można zdobyć właśnie w ten sposób, ale żeby zyskać kolejne – rzadsze – trzeba będzie poświęcić już więcej czasu i środków.

Wysokie ceny figurek


Im rzadsza figurka, tym wyższa będzie jej cena (o ile nie uda się jej kupić od kogoś, kto traktuje tego typu przedmioty jak zwykłe zabawki). Niekiedy chodzi o nietypowe modele, które powstały jedynie w kilku egzemplarzach. Oryginalne figurki są też wypuszczane na rynek przy pewnych okazjach, jak premiera gry lub filmu.

Zdarza się, że wysoka cena charakteryzuje jedyne w swoim rodzaju egzemplarze z brakami czy uszkodzeniami. Przez ewidentną wadę stają się nietypowe, wyróżniające się, a przez to aż tak pożądane w składzie kolekcji. Niekiedy duże kwoty należy zapłacić też za figurki pochodzące z bardzo starych zestawów, które przetrwały jedynie w zbiorach przypadkowych osób.