Instrumentarium współczesno-antyczne – shakery i inne perkusjonalia

Muzyka to niezwykła dziedzina sztuki. W jej granicach mieści się więcej możliwości niż w widzialnych sztukach plastycznych. Może właśnie dlatego, że muzyka granic nie posiada. I tak jak malarze bawią się barwą na obrazie, tak muzycy urozmaicają swoją twórczość wprowadzając do swoich zespołów coraz to nowe, choć czasem dość tradycyjne, instrumenty perkusyjne.

Shakery perkusjonalia z dalekich lądów

Etniczne pochodzenie shakera z pewnością nikogo nie dziwi. Prostota konstrukcji tego instrumentu jest aż zdumiewająca. Powstały w Afryce shaker towarzyszył już najstarszemu na tym lądzie plemieniu.

Nie wiadomo oczywiście, kiedy po raz pierwszy użyto go jako źródła muzycznego, rytmicznego pulsu, jednak jak dawno by to nie było, z pewnością nie stracił on nic ze swojej świeżości i dalej intryguje słuchaczy na całym świecie.

Shaker instrument „przeszkadzajka” jedna z wielu

Nie da się oczywiście ukryć, że migracja etnicznego instrumentarium z rodzimych terenów nie na samym shakerze się zakończyła. Z różnych rejonów świata, dzięki odkryciom geograficznym, podróżom prywatnym i ludzkiej ciekawości, zaczęto zwozić doświadczenia i wiedzę na temat innych kultur, które wyrażały swoje emocje tak jak reszta świata, jednakże za pomocą odmiennych narzędzi.

Wśród popularnych perkusjonaliów można wymienić dzwonki, kalimbę, djembe, drumle, bongosy, kastaniety. chimesy, conga i wiele, wiele innych. Wprowadzając je na grunt swojej twórczości współcześni artyści nie tylko zdobyli możliwość wyrażenia siebie w nowy sposób, ale także odkryli przed słuchaczami świat zupełnie nowych doznań

Shakery perkusjonalia dostępne na stronie https://drumcenter.pl/pl/menu/perkusjonalia/shakery-387.html