Jak korzystać z rozkładu jazdy pociągów?

Wybierasz się w niedługim czasie w podróż pociągiem? Już dawno nie odwiedzałeś żadnej stacji i chcesz dowiedzieć się skąd czerpać informacje na temat ruchu pociągów? Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jak wygląda rozkład jazdy pociągów, gdzie go znaleźć oraz jak z niego korzystać!

Gdzie szukać rozkładów jazdy pociągów?

Oczywiście tabele z informacjami na temat tego, o jakiej godzinie odjeżdżają pociągi bez problemu można znaleźć na każdej stacji oraz przystanku kolejowym. Wystarczy odnaleźć tablice, na których wywieszane są rozkłady pociągów. Co jednak, jeśli chcemy dowiedzieć się jak prezentuje się siatka połączeń, a nie po drodze nam na stację? Możemy wtedy wyszukać rozkład pociągów polregio w internecie, co zapewnia kilka stron oraz aplikacji, które specjalizują się w wyszukiwaniu tras podróży. Oczywiście w internecie dostępne są też plakatowe rozkłady jazdy, dokładnie takie jak na stacjach.

Jak wygląda rozkład jazdy pociągów?

Jeśli już znaleźliśmy interesujący nas rozkład jazdy, możemy przyjrzeć mu się bliżej. Dla każdej stacji oraz przystanku przygotowuje się dwie wersje rozkładu jazdy – odjazdów oraz przyjazdów pociągów. Różnią się one kolorami, dzięki czemu trudno się w ich przypadku pomylić. Rozkład prezentujący przyjazdy zawsze będzie wydrukowany na białym tle, natomiast ten dotyczący odjazdów – na żółtym. Warto również zwrócić uwagę, że na stacjach często pojawiają się przyszłe rozkłady jazdy, które oznaczone są specjalnymi napisami. Pojawiają się one na kilka dni lub tygodni przed zaplanowaną zmianą rozkładu jazdy, dzięki czemu można uniknąć wszelkich przykrych niespodzianek, gdy np. przyjdziemy na stację o nieodpowiedniej godzinie.

Co znajduje się na rozkładzie jazdy pociągów?

Wiedząc już jak wyglądają rozkłady oraz gdzie ich szukać, warto także wiedzieć jak z nich korzystać, aby wyciągnąć jak najwięcej interesujących nas informacji. Każdy rozkład podzielony jest na osobne pociągi. Uporządkowane są one według kolejności przyjazdów bądź odjazdów. W każdej komórce takiej tabeli możemy znaleźć szczegółowe informacje na temat danego pociągu – oczywiście jego numer, nazwę (w przypadku pociągów dalekobieżnych), stacje i przystanki, na których się zatrzymuje oraz godzinę odjazdu z każdej stacji. Pamiętajmy, że na plakatowym rozkładzie dotyczącym odjazdów nie znajdziemy informacji o stacjach, które minął dany pociąg, zanim przyjechał do tej, na której się znajdujemy. Podobnie próżno szukać informacji o kolejnych stacjach na plakatowym rozkładzie przedstawiającym przyjazdy.

Czym jest relacyjny rozkład jazdy pociągów?

Oprócz standardowych rozkładów jazdy dotyczących odjazdów i przyjazdów z danej stacji, możemy również odnaleźć relacyjny plakatowy rozkład jazdy. Na nim zawarte są możliwości dojazdu do konkretnych stacji. Wymienione są one alfabetycznie, a obok nich znajdują się godziny odjazdów pociągów, którymi dojechać można do danej stacji. Pamiętajmy, że czarną czcionką zapisane są pociągi osobowe, a czerwoną – pospieszne.