Rodzaje i zastosowanie kalki

Kalka to papierniczy artykuł, który jest wykorzystywany głównie w miejscach pracy. Najprościej rzecz ujmując, jest to rodzaj papieru o gramaturze od 40 g/m2 do 200 g/m2. Co daje zastosowanie kalki? Jaki rodzaj wybrać?

Zalety kalki

Papier tego typu jest niezbędnym narzędziem w miejscach, gdzie tworzą się rysunki techniczne. Kalka pozwala architektom sporządzać kilka kopii projektu za jednym podejściem. Jeśli chodzi o jej zastosowanie, wiąże się ono przykładowo z pocztą, urzędami, czy innymi instytucjami rządowymi. To produkt stosowany głównie do sporządzania rysunku technicznego, ważnej dokumentacji i projektów. Na rynku znajdziemy też nieco inne rodzaje papieru, takie jak transferowa kalka. Jest ona stosowana w salonach tatuażu i pozwala z łatwością przenosić wzory. 

Rodzaje kalki

Ze względu na rodzaj, wyróżniamy następujące rodzaje kalki:

kalki
  • kalka ceramiczna – jest stosowana do nanoszenia obrazów na ceramiczną powierzchnię,
  • kalka ołówkowa – w tym przypadku do tworzenia kopii wykorzystywana jest siła nacisku,
  • kalka hektograficzna (transferowa) – stosowana do wykonywania tatuaży zmywalnych,
  • kalka maszynowa o czarnym kolorze – znajduje zastosowanie w maszynach do pisania,
  • kalka pergaminowa. 

Różne rodzaje kalek dostępne są na tej stronie.

Papiery kopiujące już od wielu lat cieszą się ogromnym uznaniem na rynku. Z biegiem czasu zaczęły powstawać coraz ciekawsze rozwiązania, z których korzystają architekci, graficy i inne osoby. Podczas doboru zwróćmy uwagę na jakość i rodzaj kalki dostosowany do danego zadania.