Wieszaki na plakaty, zdjęcia i grafiki – co warto o nich wiedzieć?

Wieszaki na plakaty i zdjęcia to sprawdzony i dobry sposób na powieszenie sztuki. Występują w wielu rodzajach, dzięki czemu można je zastosować do konkretnego stylu. Wieszak na plakat może wyglądać stylowo lub bardzo prosto, a czasem może go w ogóle nie widać. Najważniejsze, żeby był funkcjonalny i wytrzymał ciężar grafiki i plakatu.

Wieszaki na plakaty można wykorzystywać wszędzie tam, gdzie można je zaczepić na ścianie. Nie zawsze jest to możliwe, wtedy trzeba się ratować innymi sposobami wyeksponowania grafiki. Jednak, jeśli jest możliwość przymocowania grafiki lub plakatu na gwoździu, śrubce czy kołku, wieszaki i zawieszki będą pierwszym wyborem.

Przed zakupem wieszaków na plakaty i grafiki

Często jednak właściciele grafik nie zastanawiają się nad zakupem wieszaków na plakaty i ramek do plakatów. Wychodzą z założenia, że skoro są tanie, to są dobre. Jeśli się uszkodzą, można je wyrzucić i kupić więcej. Warto jednak wybrać odpowiednie. Mało rozsądna ekonomiczność i wygoda tudzież cebulactwo nie zawsze są właściwymi suflerami. Nie jest to niezbędne, ale dobrze, gdy wieszak na plakat będzie pasował do reszty wystroju.

Wieszaki na plakaty – cechy

wieszaki na plakaty

Żaden wieszak na plakat nie będzie idealny do każdej sytuacji. Poza tym w przypadku wybierania poszczególnych cech zawieszek jest jak z wyborem telefonu czy laptopa. Mają różne parametry.

Rozmiar

Jaki rozmiar ma plakat lub grafika? Czy wymiary plakatu są dokładnie dopasowane do ramy? Plakat zazwyczaj jest większy niż wieszak na plakat, ale większy wieszak prawie zawsze będzie wyglądał okropnie. Może się to zdarzyć np. przy wieszakach sznurkowych.

Waga i grubość

Ile waży grafika lub plakat? Czy ma ramę, szkło? Jak gruby jest materiał? Ważne jest, aby wziąć to pod uwagę przy wyborze wieszaków na plakat. Niektóre z nich nie dadzą rady udźwignąć cięższych i lub grubych grafik i plakatów. Np. magnetyczne zawieszki na plakat nie udźwigną grafiki w cięższej ramie.

Kolor

Większość wieszaków na plakaty występuje w neutralnych kolorach, które pasują do większości kolorów. Ważniejsze jest określenie, jaki styl wybrać w zależności od stylu wystroju domu. Drewno może pasować bardziej do naturalnych, wiejskich, nadmorskich stylów. Metal i aluminium pasują do industrialnego, nowoczesnego, minimalistycznego wystroju. W niektórych przypadkach można symulować określony materiał, mp. drewniane ramki pomalowane na srebrno będą wyglądały niemal jak aluminium.

Rodzaj materiału

Zawieszki na plakaty i grafiki mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej zawierają odpowiednie listwy montowane lub wsuwane na górze i dole. Są wykonane z metalu, drewna, magnesów, tworzyw sztucznych. Uchwyty i zawieszki zazwyczaj są metalowe lub z tworzyw sztucznych. Rodzaj materiału może mieć znaczenie przy wyborze, jeśli zależy, aby zawieszki czy ramki pasowały do wystroju wnętrza domu lub mieszkania.