Zioła lecznicze – rumianek

Zioła lecznicze mają wiele zdrowotnych właściwości. Ich zastosowanie pomaga w wielu chorobach i dolegliwościach. Jedną z roślin o takich właściwościach jest rumianek lekarski. Z łatwością spotkać możemy go na łąkach, polanach, trawnikach, domowych ogródkach i polach. Niektórzy uważają go za chwast, jednak w rzeczywistości jest on znakomitym lekarstwem.

Zioła lecznicze występujące w Polsce — rumianek

Rumianek posiada szereg cennych zastosowań, a korzyści płynące z wykorzystania tego zioła lecznicze z LekiNatury są bardzo bogate i różnorodne. Najważniejsze zastosowania rumianku to:

  • Działanie przeciwzapalne — substancje aktywne zawarte w rumianku takie jak bisabolol, azuleny oraz flawonoidy sprawiają, że wyciąg z niego bierze czynny udział w zahamowaniu enzymów, które powodują, pojawianie się stanów zapalnych. Badania naukowe jasno pokazują, że warto stosować rumianek w walce z przeziębieniem. Jego przeciwzapalne właściwości z powodzeniem mogą być stosowane także przy użyciu zewnętrznym. Przykładem jest użycie kompresów z rumianku na stany zapalne spojówek oraz jęczmień.
  • Działanie przeciwwrzodowe — bisabol zawarty w rumianku korzystnie wpływa na leczenie uszkodzeń błony śluzowej żołądka, co sprawdza się w chorobach wrzodowych.
  • Działanie przeciwcukrzycowe — zastosowanie rumianku działa ochronnie na trzustkę oraz pomaga w regulacji wzrostu glukozy we krwi.
  • Działanie spazmolityczne — napar rumiankowy pomaga w uspokojeniu skurczy mięśni układu pokarmowego oraz skraca czas trwania biegunki. W połączeniu z koprem włoskim jest częstym składnikiem herbatek dla niemowląt.
  • Działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze — substancje aktywne takie jak bisabolol i chamazulen dobrze sprawdzają się w walce z patogenami. Rumianek w formie olejku jest pomocny w terapii zakażeń wywołanych m.in. bakterią Staphylococcus aureus i drożdżakiem Candida albicans.
  • Działanie uspokajające oraz przeciwdepresyjne — regularnie stosowany pomaga zmniejszyć lęki oraz zredukować nadmierny stres, a wszystko za sprawą apigeniny, która w rumianku występuje.
  • Działanie wspomagające leczenie infekcji górnych dróg oddechowych — napar rumiankowy często wykorzystywany jest w formie inhalacji. Stosowany podczas przeziębienia ułatwia oddychanie i rozrzedza zalegającą wydzielinę.
  • Działanie regenerujące — okłady z rumianku pomagają zmniejszyć obrzęk, wspomagają gojenie się ran, a także przyśpieszają leczenie oparzeń.
  • Działanie wspomagające leczenie hemoroidów oraz dróg moczowych — dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, kojącym i regenerującym korzystanie wpływa na zmienione chorobowo miejsca. Nasiadówki z rumianku korzystnie wpływają na zapalenie cewki moczowej.