4 sposoby na to, jak brać antybiotyk

Antybiotykoterapia jest bardzo często wykorzystywana przy leczeniu gryp i jesiennych zaziębień. Jej prawidłowe przeprowadzenie nie jest jednak sprawą oczywistą. Oto 4 sposoby na to, jak właściwie brać antybiotyk.

1. Probiotyk!

Zawsze! Biorąc antybiotyk nie można zapomnieć o zażywaniu leku probiotycznego, takiego jak Sanprobi. Lek ten zawiera żywe kultury dobroczynnych bakterii, które odbudowują dobre bakterie flory jelitowej. W końcu, antybiotyk walczy ze wszystkimi bakteriami – tymi pożądanymi o tymi, które powodują chorobę. Sanprobi pomaga odbudować się tej kulturze bakterii, która jest człowiekowi niezbędna do życia.

2. Ta sama godzina

Antybiotyki należy przyjmować zawsze o tej samej godzinie. Nie można żonglować sobie czasem podawania. Leki te muszą być przyjmowane o stałych porach, tak by ich poziom we krwi się nie zmniejszał. Gdyby było inaczej, to działanie antybiotyku może okazać się nieskuteczne.

3. Uważaj, czym popijasz

To duża różnica, czym popija się antybiotyki. Nie powinny to być produkty mleczne, ani cytrusowe. Substancje zawarte w tych napojach zmniejszają wchłanianie leku, więc obniżają jego działanie.

4. Nie przerywaj kuracji

Czasami efekty kuracji antybiotykowej widać już po trzech dniach. Nie oznacza to jednak, że można przerwać leczenie. Zawsze trzeba dokończyć zalecaną kurację, bo inaczej ryzykujemy powrót choroby i to w dużo bardziej zajadłej formie. Może się też okazać, że jest ona odporna na przyjmowany wcześniej antybiotyk.