Dziurawiec zwyczajny jest jednym z popularniejszych ziół występujących na terenach całej Polski i Europy. Dziurawca spotkać można niemal wszędzie – na łąkach, polach, a nawet przydrożnych rowach, choć nie zawsze jest mile widzianą rośliną ze względu na właściwości obniżające jakość siana. Zioło to jest powszechnie stosowane we współczesnym zielarstwie i posiada wszechstronne zastosowanie. Poznajmy lecznicze właściwości dziurawca zwyczajnego.
Zapalenie dróg żółciowych i błon śluzowych żołądka
Nieocenione właściwości dziurawca sprawiają, że jest jednym z najczęściej stosowanych roślin w ziołolecznictwie. Dziurawiec zwyczajny może być stosowany w stanach zapalnych i skurczowych dróg żółciowych i ogólnym osłabieniu działania wątroby. Świetnie sprawdzi się również w stanach zapalnych błony śluzowej żołądka, przy zaniku apetytu, zgadze, wzdęciach, jak i bólach brzucha, gdyż dziurawiec posiada właściwości rozkurczające.
Kamica nerkowa
Dziurawiec zwyczajny posiada silne właściwości moczopędne, dlatego jego lecznicze właściwości doceniają chorzy na kamicę moczową. Dzięki substancji występującej z dziurawcu, zwanej hiperozydem, wydalanie moczu zwiększa się od 15 do 30% w ciągu doby.
Depresja
Co ciekawe, obok właściwości wspomagających fizjologię, dziurawiec posiada również substancje uspokajające. Dzięki temu może być stosowany w stanach wyczerpania nerwowego, różnych zaburzeniach równowagi nerwowej oraz stanach depresyjnych.