Dziurawiec zwyczajny. Pomaga w wielu stanach chorobowych

Dziurawiec to zioło, które można spotkać na wielu łąkach i skrajach lasów. Występuje pospolicie i bardzo łatwo go pozyskać. Nie każdy ma świadomość, że picie herbatek i naparów z tej pospolitej rośliny, pomaga w wielu chorobach. Dziurawiec zwyczajny można także stosować do użytku zewnętrznego.

Pozyskiwanie ziela dziurawca

W celach leczniczych wykorzystuje się szczyty pędów dziurawca leczniczego, wraz z kwiatami. Warto wspomnieć, że okres kwitnienia dziurawca zwyczajnego przypada na czas od czerwca do sierpnia i wtedy należy go zbierać. Pozyskane ziele trzeba wysuszyć. Najlepszym sposobem jest suszenie naturalne, w ciepłym i zacienionym a najlepiej przewiewnym miejscu. W ostateczności można suszyć w suszarniach czy – na przykład – piekarniku, w temperaturze nie przekraczającej 40 stopni Celcjusza, Gdy ziele dziurawca jest już suche, można je pokruszyć na drobniejsze elementy. W takiej formie będzie idealne do zaparzania.

Na co pomaga dziurawiec?

Jest doskonałym środkiem rozkurczającym i wspomagającym trawienie, dlatego bardzo pomaga w problemach jelitowych i żołądkowych. W takich sytuacjach idealnie sprawdza się herbatka z dziurawca, wypijana nawet 2-3 razy dziennie. Bóle żołądka czy mięśni brzucha bardzo szybko mijają, ustępują też inne dolegliwości związane z tego rodzaju problemami chorobowymi.

Herbata z dziurawca wykazuje tez działanie przeciwzapalne i odkażające, a także przeciwbakteryjne. Pomaga w schorzeniach wątroby i układu żółciowego. To jednak nie są jedyne pozytywne właściwości dziurawca. Dzięki działaniu przeciwzapalnym i ściągającym, warto napar z dziurawca stosować zewnętrznie. Świetnie pomaga w gojeniu się ran. przyspiesza ten proces i minimalizuje ryzyko powstawiania stanów zapalnych okolic rany

Dziurawiec poprawia nastrój

Nie każdy wie, że w dziurawcu zwyczajnym są składniki, które bardzo pozytywnie oddziałują na układ nerwowy. Znane są przypadki leczenia tym ziołem bardzo lekkich stanów depresyjnych. To działanie dziurawca jest możliwe, dzięki temu iż substancje zawarte w nim zawarte działają hamująco na enzym MAO, rozkładający znajdujące się w organizmie neuroprzekaźniki, np. dopaminę. Można na bazie dziurawca tworzyć wyciągi oparte na alkoholu i stosować je w tym celu. Według badań już po kilku tygodniach stosowania ziela, wpływ na poprawę nastroju jest bardzo zauważalny. Aby jednak tak się stało, należy jednorazowo przyjmować nawet 4 gramy tego popularnego zioła.

Przeciwwskazania

Dziurawiec zwyczajny to ziele, które w swoim składzie zawiera hyperycynę, która wykazuje działanie fototoksyczne. Aby uniknąć poparzeń skóry na skutek działania promieni słonecznych, podczas używania dziurawca w dowolnej formie, należy unikać dużej ilości światła słonecznego. Ważne jest to także po zakończeniu terapii tym ziołem. Nawet miesiąc po jej zakończeniu bardzo trzeba uważać na słońce i ryzyko poparzeń słonecznych.