Flaga Polski – podstawowe informacje

Chociaż wiele osób może nie zdawać sobie z tego sprawy to poprzez terminy flaga, flaga państwowa czy też flaga państwowa z godłem mamy na myśli aż trzy różne rodzaje flag! Warto sobie również uświadomić, że barwy narodowe w żadnym przypadku nie są tożsame z flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej.

Flaga państwowa a barwy narodowe

Barwy narodowe wyróżniają się przede wszystkim tym, że nie posiadają one ściśle określonych proporcji. W praktyce oznacza to, że barwy narodowe mogą być zarówno dowolnej długości, jak i szerokości. Niemniej jednak nawet w przypadku barw narodowych zachowana musi być szerokość obu pasów tj białego i czerwonego.

Polska flaga z orłem

Flaga

W przypadku terminu flaga mamy na myśli prostokątny płat, o bardzo różnych proporcjach. Może to być zarówno 2:3, 1:2, a nawet 3:5 i 5:8. Tego rodzaju flagi mogą używać wszystkie podmioty. Zarówno państwowe, jak i prywatne.

Flaga państwowa

Poprzez flagę państwową rozumie się dwubarwny płat materiału, którego proporcje muszą wynosić 5:8. Oczywiście zarówno pasy biały, jak i czerwony muszą być równe.

Flaga państwowa z godłem

Kolejnym rodzajem flagi jest Flaga Polska z godłem. Warto podkreślić, że flagę tą wykorzystywać mogą m.in. polskie przedstawicielstwa i misję za granicą, lotniska, samoloty czy też statki morskie. Potocznie jest ona określana jako Flaga Polski z orłem jest ona jedną z dwóch flag państwowych. W środku znajduje się herb Rzeczypospolitej Polskiej współcześnie znany jako godło państwowe Rzeczypospolitej Polskiej.