Krochmal do prania – czym jest i do czego się go wykorzystuje?

Krochmal był użytkowany właśnie przez nasze babcie. Jego proces był czasochłonny. W teraźniejszych czasach zazwyczaj roztwory skrobi zrobione z wody oraz mąki ziemniaczanej stosuje się do usztywniania obrusów na święta, ozdobnych serwetek bądź przy kąpaniu niemowląt.

Co to jest krochmal?

krochmal do prania

Krochmal do prania swoją konsystencją przypomina kisiel złożony z wody i skrobi roślinnej. Usztywnia i wygładza namoczoną w nim tkaninę, najpierw jednak musi zastygnąć. Do stworzenia domowego krochmalu musimy zagotować w garnku wodę, a w osobnej szklance chłodną wodę wymieszać z mąką ziemniaczaną. Następnie po zagotowaniu mieszankę wlewamy do garnka, ciągle mieszając, aby nie powstawały grudki. Na sam koniec całą przygotowaną przez nas mieszankę należy ponownie zagotować. Krochmal możemy też przygotować poprzez zagotowanie 4 łyżek ryżu w 2 litrach wody. W dalszej kolejności wodę z odcedzonego ryżu należy rozcieńczyć, do osiągnięcia odpowiedniej konsystencji. Aby zaoszczędzić sobie czasu, gotowy już krochmal do prania możemy kupić w sklepie ze środkami czystości (https://sklep.clovin.com.pl/krochmal-do-prania). Krochmal znajduje zastosowanie przede wszystkim w usztywnianiu tkanin naturalnych takich jak len czy bawełna.

Zastosowanie krochmalu

Jego najczęstszym zadaniem jest usztywnianie tkanin. Swego czasu była to jedyna możliwość, aby usztywnić pościel czy ubrania zwiększając przy tym ich higieniczność. Dzisiaj taki sam efekt możemy uzyskać, stosując żelazka parowe przy mniejszym nakładzie pracy.

Procesowi krochmalenia poddaje się przede wszystkim ubrania bądź rzeczy, które powinny zachować pełną sztywność tj.:

  • zasłony,
  • firanki,
  • lnianą bieliznę pościelową,
  • koszule,
  • obrusy,
  • serwetki.