W jaki sposób można rozpoznać zakrętarki udarowe?

Wśród narzędzi używanych przez majsterkowiczów nie brakuje urządzeń, które sprawdzają się również w profesjonalnym warsztacie czy na placu budowy. Dobór odpowiedniego sprzętu decyduje o jakości wykonanej pracy a także o ilości czasu, jaki należy poświęcić na pojedyncze zadanie. Jednym z popularniejszych narzędzi jest zakrętarka – specjalistyczne rozwiązanie do łączenia różnych konstrukcji i materiałów. Równie dobrze sprawdza się także przy otwieraniu pokrywy maszyn, sprawdzaniu jakości spojeń czy siły wkrętów. 

Do czego jest wykorzystywana zakrętarka?

Profesjonalna zakrętarka udarowa to uniwersalne urządzenie, którym można wiercić w drewnie, stali czy różnych stopach metalowych – np. w aluminium. Pod względem operacyjnym pełni kilka technicznych ról: 

  • służy do wkręcania śrub, wkrętów,
  • może być wykorzystana do wykręcania nakrętek, 
  • sprawdza się przy okręcaniu zapieczonych i trudnych do uchwycenia śrub,
  • niektóre zakrętarki mogą być wykorzystywane do umieszczania wkrętów samogwintujących.

Dużym plusem tych urządzeń jest możliwość dobierania końcówek – bitów o różnorodnych kształtach – sześciokątnych przekrojów, wkrętów o nacięciach krzyżowych lub w kształcie gwiazdy.

zakrętarka udarowa milwaukee

Czym różni się zakrętarka od innych urządzeń?

Najważniejszą cechą, dzięki której zakrętarki udarowe odróżniają się od innych podobnych urządzeń jest możliwość zastosowania udaru obrotowego. Jest to funkcja zmieniająca napęd synchroniczny na formę skokową. Dzieje się to właściwie automatycznie w momencie, gdy urządzenie trafi na odpowiednio silny opór ze strony śruby lub wkrętu. Im większy moment obrotowy zakrętarki, tym większe śruby, wkręty czy nakrętki jest w stanie obsłużyć. Maksymalnie ten moment wynosi dla zakrętarki około 250Nm, natomiast w przypadku kluczy udarowych jest to ponad 1000Nm. Siła dokręcania powinna być dobrze dostosowana do charakteru i rodzaju pracy.